Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / Alaşehir Kongresi

Alaşehir Kongresi

Alaşehir Kongresi (16 Ağustos – 25 Ağustos 1919)

Alaşehir Kongresi ve Alaşehir Kongresinin önemi ile ilgili kısa bilgi. Alaşehir Kongresinin tarihi önemi hakkında özet yazı. 16 Ağustos 25 Ağustos 1919 da yapılan Alaşehir kongresi alınan kararlar ve sonuçları açısından nasıl bir kongre olmuştur? Alaşehir Kongresinin amacı kararları ve önemi nedir?

Alaşehir Kongresi

Yunanlıların İzmir’e asker çıkartıp işgal hareketlerine başlamaları üzerine Ege Bölgesi’nin yurtsever halkı kurmuş oldukları direnme örgütleriyle düşmana karşı koymaya başlamışlardı. Batı Anadolu’da Yunan işgalinin hızla genişlemesi üzerine halk kurtuluş çareleri aramaya başlamış, daha düzenli bir savunma gücü oluşturmak amacıyla çeşitli kongreler düzenlemiştir. İşte bu kongrelerden biri de Alaşehir Kongresi’dir (16 Ağustos- 25 Ağustos 1919)

Alaşehir Kongresi’nin Amacı

Batı Anadolu’da oluşan direniş örgütleri arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla bir üst kongre niteliğinde 16 Ağustos – 25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Alaşehir Kongresi düzenlenmiştir (1). Hacı Muhiddin Bey’in önerisi ile Alaşehir’de toplanan bu mahalli kongre ile Batı Anadolu’daki işgal karşıtı yapılan mücadele tek çatı altında toplanmaya çalışılmıştır.

Alaşehir Kongresi’nin Önemi ve Kararları

Alaşehir Kongresi, Milli Mücadele’nin organize edilmeye çalışıldığı ilk kongrelerden biridir. Batı Anadolu’da devam eden direniş hareketlerinin ne durumda olduğunu belirlemek ve teşkilatlanmayı tamamlayabilmek amacıyla toplanmış bölgesel bir kongre niteliğindedir. Yunan Ordusu’na karşı daha etkili bir mücadele kararı alınmıştır. Halkın işgale karşı direniş göstermesi istenmiş, saltanata bağlılık bildirilmiştir.

Alaşehir Kongresinin Sonuçları

Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri sonucunda Batı Cephesi oluşturulmuştur.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Amasya Genelgesi

Amasya Genelgesi

Amasya Genelgesi, Türkiye’nin temellerinin atıldığı, ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın en büyük adımlarının atıldığı önemli bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir