Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / Hz. Muhammed Döneminde Yapılan Savaşlar

Hz. Muhammed Döneminde Yapılan Savaşlar

Hz. Muhammed Dönemi Savaşları’nın Sebepleri, Sonuçları ve İslam Tarihi’ndeki Önemleri

 

Hz. Muhammed döneminde sırasıyla;

1- Bedir Savaşı
2- Uhud Savaşı
3- Hendek Savaşı
4- Mute Savaşı
5- Huneyn Savaşı yapılmıştır. Bu savaşlar dışında birçok antlaşma ve fetih de yapılmıştır.

Bedir Savaşı

Müslümanların Şam ticaret yolunu tehdit etmesi ve ticaret kervanlarını ele geçirmek istemeleri sebebiyle Mekke’de bulunanlar Medine’de bulunan Müslümanlara savaş açmıştır. Bu savaş sonunda Müslümanlar ilk savaşlarını gerçekleştirmiş ve ilk zaferlerini kazanmışlardır. Şam ticaret yolu, Müslümanların eline geçmiştir. Medine’de bulunup Mekkelilere yardım eden Yahudiler, şehirden atılmıştır. Müslümanların morali ve gücü artmış, bol miktarda ganimet elde etmişlerdir.

Uhud Savaşı

Bedir mağlubiyetinin intikamını almak isteyen Mekkeliler, Müslümanlar daha fazla güçlenmeden onları yok etmek istediler. Medine’den çıkarılan Yahudiler de Mekkelileri teşvik edince Mekkeliler, Müslümanlara bir savaş daha açtı. Bu savaşın galibi Hz. Muhammed’in emirleri dinlenmeyince Mekkeliler oldu. Hz. Muhammed, bu savaşta yara aldı.

Hendek Savaşı

Uhud savaşında Mekkeliler galibiyet elde etse de önemli ölçüde ganimet elde edemeden geri dönmüşlerdi. Müslümanları tarih sahnesinden silmek için harekete geçen Mekkeliler, savaşa da adını veren hendeklere takıldılar. Mekkelilerin Müslümanlara yaptıkları son saldırı olan bu savaşı Müslümanlar kazanmıştır.

Mute Savaşı

Bizans’a bağlı olan Gassani Kralının İslam Elçisi’ni öldürmesi ve Müslümanlardan oluşan bir keşif kolunun pusuya düşürülerek öldürülmesi sonrasında 629 yılında savaş gerçekleştirmiştir. Uzun süren çarpışmalar sonunda her iki taraf da üstünlük sağlayamamış ve savaş iki taraf için de kayıp olmuştur. Mute Savaşı ile birlikte Müslümanlar ilk kez Bizans İmparatorluğu ile savaşmış oldu.

Huneyn Savaşı

Putperestler, Müslümanlara karşı Taiflilerle birleşerek Huneyn denilen yerde toplandılar. İslam ordularına karşı yenilgi alan bu ordu, Taif’e sığındı. Taif kuşatıldı ancak alınamadı. Ancak Taif, topluca müslümanlığı kabul etti. Böylelikle Arabistan’ın büyük kısmı Müslüman olmuş oldu. Bu savaşla birlikte Müslüman olmayan Araplarla yapılan savaşlar sona ermiştir. Aynı zamanda Mekke’nin fethi de bu zaferle tamamlanmış sayılır.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

2 Yorumlar

  1. Serhat Tekin

    Sayenizde çok güzel bilgiler öğreniyorum paylaşımlarınızı beğenerek okuyorum ve tüm kullanıcılara tavsiye edebilirim. Teşekkürler

  2. Peygamber efendimiz yoluna gurban olim. Keşke o zamanlar yanında şehit olabilseydik. ALLAH yolunda şehit olaydık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir