Pazartesi , Aralık 17 2018
Anasayfa / DERS / İlkçağ Anadolu Uygarlıkları

İlkçağ Anadolu Uygarlıkları

İlkçağ Uygarlıklarını saymadan önce Anadolu’nun bu medeniyetlere neden bir yuva olduğundan kısaca bahsetmek gerekir. Anadolu’daki coğrafi konumun elverişliliği, iklimin dünyadaki insan yaşamı için belki de en uygun hava koşullarına sahip olması, bol doğal kaynağa sahip olması ve verimli ovalar ile birçok su kaynağına sahip olması olarak gösterilebilir. Dilerseniz bu uygarlıkları kısaca inceleyelim.

 

            Hititler

Hititler, M.Ö 2000’li yıllarda Anadolu’ya gelmişler ve Kızılırmak çevresinde bir devlet kurmuşlardır. Hititler’in başkenti, Hattuşaş şehri idi. Çorum yakınlarında kurulan Hititler, Suriye’yi alabilmek için Mısırlılarla çetin bir savaşa tutuşmuşlardı. Bu savaş sonrasında tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması imzalanacaktı. M.Ö 1280 yılında imzalanan bu anlaşma, Dünya tarihinin ilk yazılı anlaşması kabul edilir. Hititler’i Anadolu’ya gelen başka bir devlet olan Frigyalılar, 1200 yılında yıktı.

 

            Frigyalılar

Hititler’i yıkarak Anadolu’ya yerleşen Frigyalılar, Ankara, Eskişehir, Afyon ve Hititler’in eski bölgesine de içine alan büyük bir devlet kurdular. Frigyalılar’ın Başkenti Neresidir? Devletlerinin başkenti günümüzde Ankara’nın yakınlarında yer alan Gordion adı verilen şehirdi. Frigyalılar’ın kralları Midas olarak adlandırıldı. Frigyalılar, Anadolu’ya geldikten sonra tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlar ve en büyük cezaları tarıma ve hayvancılığa zarar veren insanlara uygulamışlardır. Frigyalılar’ı Kim Yıktı? Frigyalıları da M.Ö 7. yüzyılda Anadolu’ya gelen başka bir devlet olan Lidyalılar yıkmıştır.

 

            Lidyalılar

Lidyalılar Nerede Kuruldu? Gediz ve Büyük Menderes ırmakları arasında kurulan Lidyalılar, Kral Giges sayesinde bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır. Lidyalılar’ın başkenti Sard’dır. Ticaretle fazlasıyla uğraşan Lidyalılar, Efes’ten başlayarak Mezopotamya’ya kadar uzayan Kral Yolu’nun kurucuları ve ilk sahipleridir. Ticarette dünyanın en iyi devleti haline gelen Lidyalılar, ilk kez parayı kullanan millet olmuşlardır. Lidyalılar, M.Ö 547 yılında Anadolu’yu işgal etmek için gelen Persler tarafından yıkıldı.

 

            Urartular

M.Ö 900 yılında Anadolu’nun doğusunda kurulan Urartular’ın başkenti Van şehridir. Maden konusunda ilerleyen Urartular, tarım ve hayvancılıkla da uğraşmış hatta oldukça ilerleyerek su kanalları yapmışlardır. Bu su kanalları, günümüzde bile kullanılmaya devam etmektedir. Urartular, M.Ö 600 yılında Medler’in kendilerine açtıkları savaş sonrasında yıkılmıştır.

 

            İyonyalılar

M.Ö 1200 yıllarında Akalar’ın kurduğu 12 şehirlik bir devletin parçası olan İyonyalılar, kurulan şehir devletlerinin önüne geçmiş ve bir devlet haline gelmiştir. Akalar’ın etkisiyle denizcilikte ilerleyen İyonyalılar, zamanla Pers ve Roma hakimiyetlerine girmiştir. Böylelikle asimile olan topluluklar, yok olmuştur.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir