Pazartesi , Aralık 17 2018
Anasayfa / DERS / İlkçağ Mezopotamya Uygarlıkları

İlkçağ Mezopotamya Uygarlıkları

Mezopotamya Neresidir? İlk çağda Güneydoğu Anadolu bölgesinden Basra Körfezi’ne kadar uzanan, aynı zamanda Fırat ile Dicle Nehirleri arasında kalan bölgeye Mezopotamya denilmiştir. Mezopotamya’da nehirlerin birbirine en çok yaklaştığı bölgeye Aşağı, en uzak kaldıkları bölgeye Yukarı Mezopotamya denmektedir. Yunancada iki toprak arasında kalan bölge anlamına gelen Mezopotamya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

 

            Sümerler

Mezopotamya’nın siyasi tarihinin Sümerler ile başladığı kabul edilir. Asya kökenli oldukları bilinse de Sümerler’in Mezopotamya’ya nasıl geldiği bilinmez. Sümerler, kurulan köy devletlerini geliştirerek ilk kez Mezopotamya’da şehir devletleri kurdular. Bu şehirlerin her biri başka bir devletti. Ur, Uruk, Lagaş, Kiş ve Urnamu adı verilen bu şehir devletleri ilk kez Uruk’un kralı olan Lugalzagizi tarafından tek bir çatı altında toplanmıştır. Sümerler, Elamlar tarafından M.Ö 2000 yıllaraında yok edildi.

            Akadlar

Sami kökenli olduklarıyla bilinen Akadlar, M.Ö 4.000 yılında Mezopotamya’ya gelseler de ancak Sargon tarafından M.Ö 2350 yılında bir devlet haline getirilmişlerdir. Sargon’un yönetiminde Akad kentini kuran Akadlar, kısa sürede Mezopotamya’daki tüm devletleri yönetimi altına toplamayı başarmıştı. Akadlar’ın kurucusu Sargon, tarihin ilk daimî ordusunu kuran kişi olarak kabul edilmektedir. Kurduğu ve eğittiği güçlü ordusu ile Akdeniz’e kadar ulaşan Akadlar, Mısır dışında tüm Ön Asya coğrafyasını da ele geçirmiştir. Ancak Gutilerin düzenlediği saldırılarla zayıflayan Akadlar, bir çatı altında toplanan Sümerler tarafından M.Ö 2100’de yıkılmıştır.

            Babiller

Amurrular tarafından M.Ö 2000 yılında kurulan Babiller’in kurucusu Sumu-Abum’dur. En ünlü hükümdarı Hammurabi’dir. Hammurabi‘nin ölümü sonrasında ülkede isyanlar çıkmış ve devlet zayıflamıştır. Bu zayıflıktan faydalanan Hititler de 1531 yılında Babillere son vermişlerdir. Ardından Medlerle birleşen Babiller, Asur devletini yenmiş ve 2. kez Babil Krallığı’nı kurmayı başarmışlardır. Bu dönemin de en ünlü hükümdarı Nabukadnezar olmuştur. 2. Babil Devleti’ni de M.Ö 539 yılında Persler yıkmıştır.

            Asurlular

M.Ö 2100 yıllarında Arabistan’dan Mezopotamya’ya yerleşen Asurlular, zaman içinde Hurriler ile karışmıştır. Başkentleri Ninova olan Asurlular, M.Ö 800’li yıllarda askeri anlamda zayıfladılar ve Medler ile Babilliler ittifak kurarak M.Ö 625 yılında Asurlular’a son verdiler.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

3 Yorumlar

  1. merve karaağaç

    babilliler döneminde Hammurabi kanunları yanlış hatırlamıyorsan bilinen en eski hukuk kurallarıdır.

  2. Paylaşımlarınızı çok beğeniyorum özellikle De Türk Tarihi konusunda aradığım bir çok konuyu burada bulabiliyorum teşekkürler

  3. Babiller hakkında araştırma yaparken sitenize rastladım. Babiller hakkında özetleyici anlatımınız için teşekkür ederim. Bu arada Babilleri biraz daha detaylı araştırdığımda Dünyanın 7 harikası arasında olduğunu yeni öğrendim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir