Anasayfa / DERS / İslam Dünyasında Derin Ayrılıklara Neden Olan Olaylar

İslam Dünyasında Derin Ayrılıklara Neden Olan Olaylar

İslam Dünyasında Ayrılıklar Yaşanmasına Hangi Olaylar Sebep Oldu?

 

İslam dünyasında ilk ayrılık ve anlaşmazlıklar Hz. Muhammed’in ölmesi ve ardından ilk halife başa çıktığında başlamıştır. İlk halifenin Hz. Ali’nin olması gerektiğini savunanlar dışında Hz. Ebubekir’i hatta halktan herhangi bir bireyi destekleyenler de bulunmaktaydı. İslam dünyasındaki ilk ayrılık bu olaydır.

İlk kırılmalar ise Cemel Vakası ile başlamıştır. Cemel Vakası, dönemin halifesi Hz. Ali ile Hz. Muhammed’in eşi Hz. Ayşe arasında gerçekleşen olayda, İslam dünyasında ilk kez iç savaş çıkmıştır. Hz. Ali’nin zaferiyle sonuçlanan bu iç savaş sonucunda Hz. Ayşe, Medine’ye gönderildi. Cemel Nedir?, Cemel, Arapçada deve anlamına gelmektedir. Bu iç savaşın başlaması Hz. Ayşe’nin devesinin etrafında olduğu için bu isimle anılmaktadır.

 

Bir diğer ayrıma noktası ise Sıffin Savaşı‘dır. Bu savaş, halifelerin dördüncüsü ve sonuncusu olan Hz. Ali ile Şam Valisi Hz. Muaviye bin Ebu Süfyan arasında yapılmıştır. Müslümanların ilk kez karşı karşıya geldiği büyük kapsamlı bir savaş olan Sıffin’de birçok Müslüman öldü. Savaşın çıkış sebebi, siyasi bir konuda görüş anlaşmazlığıydı.

Bu olaylar sonrasında Hz. Ali, Ebû Musa el-Eş’âriyi Hz. Muaviye ise Amr b. el-Âs’ı hakem olarak tayin etti. Hz. Osman’ın öldürülmesiyle birlikte patlak veren karışıklıkla Hz. Ali halife olmuş ve Hz. Muaviye bunu tanımamıştı. Çünkü Hz. Muaviye, Hz. Ali’nin Hz. Osman’ı öldürttüğünü düşünüyordu. Fakat Hz. Ali, zorla halifeliğe getirildiğini, bu olaylarla bir ilgisi olmadığını belirtti. Hatta Hz. Ali’nin iddiasına göre ortada hiçbir şey yokken Hz. Ayşe’nin kendisine saldırmasıyla birlikte Cemel vakası vukuu bulmuştu. Sonunda karar veren hakemler Muaviye’nin entrikası sonucu onu halife seçtiler. Böylelikle Hz. Ali ile birlikte dört halife dönemi sona ermiş oldu.

Hz. Muaviye ise halife olurken öldükten sonra yerine Hz. Hüseyin’in geçeceğini sözünü vermiştir. Ancak Hz. Muaviye ölünce yerine oğlu geçmiştir. Bunun üzerine halifeliğin saltanata dönüştüğü anlaşılmış, halk tarafından tepki gösterilmiştir. Ardından Hz. Hüseyin de isyan etmiş ve Hz. Hüseyin’i destekleyenler ile Yezid’i destekleyenler Kerbela’da karşı karşıya geldi. Hz. Hüseyin’in ordusunda bulunan 70 adama karşılık, Yezid’in ordusunda 4500 kişi olduğundan bu mücadele, Hz. Hüseyin ve yanındaki herkesin ölmesiyle sonuçlandı. Ardından Hz. Hüseyin’in ailesi de esir alındı. Böylelikle mezhep ayrılıkları daha da artmış oldu.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

2 Yorumlar

  1. Fatma Kayser

    Hz. Ayşe ve Hz.Ali arasında yaşanan savaş başlamadan bitti aslında. Peygamber efendimiz yaşıyorken bu konu hakkında rüya görüyor ve bunu Hz. Ayşeye anlatıyor. Savaş sırası bu aklına gelip geri çekiliyor diye biliyorum.

  2. Serhat Tekin

    Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz hocam, nette tarih hakkında bu kadar detaylı anlatıma pek rastlamıyorum Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir