Anasayfa / DERS / İslamiyetin Türk Dünyasına Etkileri

İslamiyetin Türk Dünyasına Etkileri

İslamiyetin Türk Dünyasına Etki ve Değişimleri

Türkler ve İslam

Türklerin İslam’ı kabul etmesiyle birlikte kültürel hayat da İslam çevresinde gelişmeye ve değişmeye başladı. Türk düşüncesi, Türkler için zaten önemli bir olguyken İslam düşüncesi ve felsefesiyle birleşince daha geniş alanlara yayıldı. Türklerin hayat tarzlarında, gelenek göreneklerinde değişiklikler meydana geldi. Hukuk düzenleri törelere göre düzenlenerek yeniden kuruldu. Arap ve Fars dil ve kültürünün topluma entegre edilmesi üzerine yapılan baskılara rağmen toplum Türk dilini korumayı seçti. Karamanoğulları tarafından başlatılan Türklük duygularının kaybedilmemesi hareketi istisnalar olsa da günümüze kadar devam etti. Yavuz Sultan Selim zamanında halifeliği alarak İslam dininin koruyucusu olarak dünya tarafından tanınan Türkler, düşünce ve eylemleri ile Müslümanlığı yönlendiren taraf oldu.

Türkler’in İslamiyet ile ilk tanışması Emevi ordularının Maveraünnehr’ e girmesinden sonradır. Türkler sınır boylarında Müslümanları görüyor, komşuluk yapıyor ve dinleri hakkında bilgi alıyorlardı. Ancak ilk Müslüman olan Türk devleti bu bölgede değil, İtil boyunda yaşayan Türkler’ in kurmuş oldukları Bulgar Devleti olmuştur. İtil’in hükümdarı olan Almış, Bağdat Abbasi Halifesi‘nden kale yapımı için yardım istemişti. Abbasi Halifesi de Almış’a Müslüman heyeti gönderdi. Bu sırada Müslümanlığı tanıyan Almış, ülkenin resmi dininin İslam olmasına karar verdi. Cuma hutbelerinde “Allah’ım, Bulgar İl-teberini (hükümdar) doğru yola götür” deniyordu. Hükümdar, babası Müslüman olmadığı için onun adını andırmıyordu. Bulgar Türkleri, sabah namazını kaçırma korkusuyla uyumuyorlardı.

Öte yandan Maveaünnehr bölgesinde Müslüman Türk nüfusu gitgide artıyordu; bazı şehirlerin nüfusu tamamen Müslüman oldu. Buralarda ikamet eden Türkler de İslam’ı benimseyerek mallarının büyük bir çoğunluğunu cihada ayırmaya karar verdiler. Putperest dedikleri diğer Türkler ile savaşan bu topluluklar sayesinde bazı Türkler hoşgörüyle bazıları da kılıç zoruyla Müslüman oldu.

Türklere ilk Müslümanlık teklifi Türgiş Kağanına sekizinci yüzyılın ortasında gelmiştir. Ancak buradaki Türkler devlet halinde Müslümanlığa geçiş yapmamıştır. Karahanlılar, devlet olarak İslam’a geçen ilk Türk topluluğu olmuştur. Daha sonra kurulan Türk devletleri de İslam’ı benimsediler.

 

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

5 Yorumlar

  1. Eğitim sistemimizde bu kadar kapsamlı bir anlatım mevcut değil ne yazıkki. Sadece bildiğimiz islama geçen ilk türk topluluğu karahanlı devleti olduğunu biliyordum ama makalenizde daha eski bir tarihe sahip olduğunu görmüş ve öğrenmiş oldum. Çok geniş kapsamlı bir konu anlatımı olmuş, emeğinize sağlık.

  2. İslam sayesinde Dünyaya islamı yaymak için devamlı cihat ettik ve Dünyaya adalet getirdik.

  3. yazınızı okuduktan sonra Hira dağı kadar Müslüman, Tanrı Dağı kadar Türk sözü aklıma geldi. İyiki Milliyetimiz Türk Dinimiz İslam Her ikisini de taşımak büyük şeref.

  4. Benim atam Fatih Sultan Mehmet Han Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından müjdelenmiştir bundan büyük şeref varmıdır?

    Biz Peygamberin ordusuyuz !

    Rehberimiz Kur’an hedefimiz Turan !

  5. Bu dünyayı İslamiyet ayakta tutuyor. Yabancılar ne için yaşıyor hangi inanç için bunca çabaları hiç anlamıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir