Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / İslamiyetten Önce Orta Asya’da Kurulan Türk Devletleri

İslamiyetten Önce Orta Asya’da Kurulan Türk Devletleri

Türkler,  Orta Asya’da tarih sahnesine çıkmışlar ve ana yurtlarından göç ederek farklı yerlere gitmişlerdir. Orta Asya’dan göç edilmesinin sebebi ise bağımsızlık isteği ve iklim koşulları olarak gösterilmektedir.

 

İlk Türk Devletleri

 

Türkler, İslamiyet’i kabul etmeden önce birçok kültürle ilişkide bulunmuştur. Türkler’in ana yurdu olarak anılan Orta Asya’nın sınırları; doğuda Kingan Dağları, güneyde Hindikuş Dağları ve Karanlık Dağları, batıda Hazar Gölü, kuzeyde Sibirya’yı kapsamaktadır. Orta Asya’da fazlasıyla gelişen Türkler, M.Ö 16. yüzyılda Orta Asya’dan göç etmeye ve farklı bölgelere gitmeye başlamıştır.

Göç etmeyerek Orta Asya’da kalan ve birçok devlet kuran Türk toplulukları da olmuştur. Öte yandan göç eden Türkler, kendi kültür ve medeniyetlerini de götürmüş, böylelikle orada bulunan diğer kültürlerle etkileşime girmişlerdir. Türklerin yaptığı göçün, mera alanlarının azalmasıyla birlikte hayvancılıkta sıkıntılar yaşamasıyla da gerçekleştiği söylenmektedir.

 

Asya Hun Devleti (MÖ 220 – MS 216)

İslamiyet öncesinde kurulan ilk Türk devleti Asya Hun Devleti olmuştur. Teoman‘ın önderliğinde Ötüken’de kurulmuştur. Asya Hun Devleti, en parlak dönemini Metehan ile yaşamıştır. Metehan, dünyada ilk kez görülen ordu teşkilatını kurmuştur. Onluk sistemi de ilk uygulayan kişi olan Metehan, tüm Türk devletlerinin tek bayrak altında toplamayı hedeflemiş ve bunu başarmıştır. Metehan öldükten sonra kardeşlerin anlaşmazlığı sonucunda devlet ikiye ayrılmıştır. Fakat devletin Güney kolu Çin’in hakimiyetine girmiş, Kuzey Kolu da Kavimler Göçü’nü başlatan topluluk olarak tarihte çağ değiştirmiştir.

 

1.      Göktürk Devleti (552 – 630)

Bumin Kağan tarafından kurulan 1. Göktürk Devleti’nin başkenti Ötüken’dir. Göktürk Devleti, Doğu ve Batı olmak üzere iki farklı koldan yönetilmektedir. Doğu kısmını Bumin Kağan, Batı’yı ise İstemi Yabgu yönetmekteydi. Göktürkler aynı zamanda Türk adını kullanan ilk devlettir.

 

2.      Göktürk Devleti (682 – 745)

Göktürkler’in kurduğu ilk devlet yıkıldıktan sonra 50 yıl Çinlilerin egemenliği altında yaşayan Türkler, bağımsızlıkları için tekrar ayaklanmış ve yeni devletlerini kurmuşlardır. Bu devletin kurucusu Kutluk (İlteriş) Kağan’dır. Yazıyı kullanan ilk Türk devleti olmuşlardır.

 

3.       Uygurlar (745 – 840)

Kutluk Bilge Kül Kağan tarafından Ötüken’de kurulan Uygurlar’ın başkenti Karabalsagun’dur. Uygurlar, Türk devletleri arasında yerleşik hayata geçen ilk Türk devleti olmuştur. Kağıt ve matbaayı kullanan Uygurlar, ilk kitap basan Türk devleti olarak tarihe geçmişlerdir. Tarımla uğraşıp kanlalar açan Uygurlar, kendilerine özgü alfabeyi kullanmışlardır. Uygurları yıkan devlet, Kırgızlar olmuştur.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

4 Yorumlar

  1. Cihan Öztürk

    Gururla anlatabileceğimiz bir tarihimiz olduğu için mutluyum, gururluyum.

  2. Mustafa önder küçük

    Ne mutlu Türküm diyene

  3. Tarihimiz destanlarla dolu. Okudukca insan dahada gurur duyuyor. Tesekkurler

  4. Böyle büyük atalarımızın olması beni çok mutlu ediyor. Yabancıların bu konuda övünecek çok az şeyleri var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir