Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / Kösedağ Savaşı ve Sonuçları

Kösedağ Savaşı ve Sonuçları

Moğollar, Selçukluların doğu sınırlarına kadar dayanmış ve Baba İshak isyanından sonra Anadolu’ya girmeye karar vermişti. Sivas’ın doğusunda yer alan bölgede gerçekleşen Kösedağ Savaşı‘nda Anadolu Selçuklu ordusu mağlup olmuştur.

 

Kösedağ Savaşı'nın Sonuçları

 

Bununla birlikte Anadolu, Moğollar’ın eline geçmiş ve Türkiye Selçuklu Devleti, Moğollara bağlı bir hale gelmiştir.

Trabzon Rum İmparatorluğu ve Ermeni Krallığı Selçuklu hakimiyetinden çıkarak Moğolların eline geçmiş ve Anadolu’nun batı kısımlarında Selçuklu’dan ayrılan Türkler, kendi devletlerini kurmuştur. Böylelikle sağlanan Türk birliği bozulmuştur.

Selçuklular’ın denetimi kaybetmesiyle birlikte Anadolu’da haydutlar yaygınlaşmış, can ve mal güvenliği kalmamıştır. Bu sebeple ticari faaliyetler durmuş hatta üretim bile bitmiştir. Moğolların, Anadolu’ya gelmesi halkı kötü etkilemiştir.

Anadolu’da gelişen bilim ve sanat da durma noktasına gelmiş ve kültürel gelişmeler uzun bir süre olmamıştır.

Selçuklular neden yıkıldı? Bu durumdan hoşnut olmayan Türkmenler, Anadolu’nun batısına doğru yayılmıştır. Selçuklular da merkezi otoritesini kaybettiği için dağılma ve yıkılma sürecine girmişlerdir.

1243’da yapılan Kösedağ Savaşı‘nın ardından Anadolu Selçuklu Devleti, tamamen Moğol hakimiyetine girmişti. Bunun üzerine serbest hareket eden uç beyleri, Anadolu Selçuklu Devleti’nden gelen emirleri uygulamamaya başladılar. Anadolu’nun batısına doğru giden beyliklerin nüfusunun tamamı Moğol hakimiyetini istemeyen Türklerden oluşuyordu. Moğolların hakimiyetini kabul etmeyen uç beyleri bağımsızlıklarını ilan etti ve Beylikler Dönemi‘ni başlattı.

Bununla birlikte kurulan devletler ve kuruldukları bölgeler şunlardır: Söğüt ve Domaniç çevresinde Osmanlılar, Konya ve çevresinde Karamanoğulları, Kütahya ve çevresinde Germiyanoğulları, Balıkesir çevresinde Karesioğulları, İzmir ve Aydın çevresinde Aydınoğulları, Manisa’da Saruhanoğulları, Sinop ve Kastamonu’da Candaroğulları, Muğla’da Menteşeoğullurı, Maraş’ta Dulkadiroğulları ve Adana’da Ramazanoğulları

1237’de I. Alaeddin Keykubad zehirlenerek öldürüldü ve 16 yaşındaki II. Gıyaseddin Keyhüsrev genç yaşta tahta geçti. Fakat yaşından dolayı babası gibi başarılı olamadı. Savaşlara katılmadan hayatını sarayda geçiren Sultan, tüm işlerini Saadettin Köpek’e verdi. Tüm işleri vezirin yapması, devleti parçalanmaya götürdü.

Savaştan önce 1240 yılında Baba İshak adı verilen bir dervişin etrafında toplanan isyancılar, Anadolu Selçuklu Devleti’ne karşı ayaklandı. Baba İshak, devletin başındakilerin kafir olduğunu söyleyerek halkı isyana teşvik etmişti. İstediğini başaran Baba İshak, tüm ülkede karışıklık yarattı. Ayaklanma o kadar büyüdü ki neredeyse tüm halk devleti yıkmak için çalışıyordu. Hatta II. Gıyaseddin Keyhüsrev bundan korktu ve Konya dışına kaçtı. İsyan, isyancıların öldürülmesiyle sonlansa da Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasını savaştan daha çok etkiledi.

 

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

4 Yorumlar

  1. tecrübesiz biri yüzünden selçuklu devleti dağıldı yazık çok yazık.

  2. Her şeyde bir hayır var derler. Moğallara yenilmemiz tabiki kötü oldu ama bu yenilgi bir imparatorluğun doğuşuna sebep oldu OSMANLI İMPARATORLUĞU. Şuanki Türkiyemizin temelleri de atıldı diyebiliriz.

  3. hülya Karacan

    lisede tarih öğretmenim tarih bilgimi sınadıkça çok mutlu olmuştu. Savaşların tarihlerini sorar verdiğim doğru cevaplara mutlu oldukça yenisini sorardı. Kösedağ savaşı da sorduğu sorulardandı 1243 cevabını verdiğimde mutluluk yüzünden okunuyordu.

  4. Tarihimizin böyle önemli bilgilerini bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederm Kösedağ savaşı tarihe etki eden önemli bir savaştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir