Anasayfa / DERS / Malazgirt Savaşı Sonrası Anadolu’da Kurulan Türk Devlet ve Beylikleri

Malazgirt Savaşı Sonrası Anadolu’da Kurulan Türk Devlet ve Beylikleri

Malazgirt Savaşı sonrasında Alparslan, emrinde olan tüm komutanları Anadolu’ya dağılması ve fethetmesi için gönderdi. Alparslan bu şekilde tüm Anadolu’yu ele geçirecek ve tüm Türkleri bir arada toplayacak kadar devasa bir devlet kuracaktı. Bizanslıların eski gücünde olmamasıyla Türkler de Anadolu’da çok kolay ilerlemeye başladı. Böylelikle Anadolu, hızlıca Türk yurdu haline geldi. Kurulan ilk Türk beyliklerini ve 1. Beylikler Dönemi adı verilen dönemde kurulan devletleri kısaca inceleyeceğiz.

 

 

Saltuklular

Doğu Anadolu’da kurulan Saltuklular, Saltuk Bey tarafından yönetildi. Erzurum, İspir, Oltu, Kars ve Bayburt’a yayılan Saltuklular, Haçlı ordularına karşı mücadele etti. Ancak daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlılık göstermeyince Alparslan’ın emriyle üzerlerine ordu gönderildi ve yıkıldı.

 

Mengücekler

Erzincan, Kemah ve Divriği’de kurulan Mengücekler’in kurucusu Mengücek Gazi’dir. Rum ve Gürcülere karşı savaşan Mengücekler, daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlılık göstermeyince Alparslan’ın emriyle üzerlerine ordu gönderildi ve yıkıldı.

 

Danişmentliler

Yozgat, Tokat, Niksar ve Sivas’da varlık gösteren Danişmentlilerin kurucusu Danişment Gazi’dir. Haçlılara karşı savaşan Danişmentliler, Anadolu’nun ilk medresesi olan Yağıbasan Medresesi’nin de kurucusudur. Ancak daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlılık göstermeyince Alparslan’ın emriyle üzerlerine ordu gönderildi ve yıkıldı.

 

Artuklular

Artuk Bey’in oğulları tarafından Güneydoğu Anadolu civarında kurulan Artuklular, kardeşler tarafından üç farklı bölümde yönetildi. Bunlar Hasankeyf, Mardin ve Harput olarak belirtilmektedir. Hasankeyf Artukluları haçlılara karşı başarılı savaşlar çıkarsalar da 1231’de Eyyubiler tarafından yıkıldılar. Mardin Artukluları da haçlılara karşı başarılı bir şekilde mücadele ettiler ancak başka bir Türk beyliği olan Karakoyunlular tarafından 1409 yılında yıkıldılar. Harput Artukluları ise emirlere karşı gelindiği için 1234 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tarafından yıkıldı.

Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri sayesinde Anadolu, tam bir Türk yuvası haline gelmiştir. Anadolu’da günümüze kadar gelen birçok mimari eser yapan bu beylikler, Anadolu’nun bayındır haline gelmesinde büyük rol oynamışlardır.

Tüm bu beylikler Haçlılara, Bizanslılara ve Gürcülere karşı başarıyla mücadele ettiler. Anadolu topraklarında İslam dinini yaydılar ve korudular. Aynı zamanda bulundukları şehirlere birçok medrese, han, hamam, kervansaray ve çeşme gibi yapılar yaptılar.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

2 Yorumlar

  1. Ahmet Sarıbelli

    Biz hiç bir zaman adam olamayacağız bu dünyanın deli atları olacağız. Alparslan komutanları gönderip oraları alın diyor. Komutanlar alıyor beylik kuruyor sonra birleşmeye gelince hepsi caymış aç gözlüler. Zaten size koşullu bir şekilde toprak alın diyor sonra zamanı gelince birleşeceğiz diyor ama nerrdee sözünde duran adam. Her zaman aç gözlü olacağız.

  2. Türk tarihinde en önemli savaşlardan biri daha, Malazgirt. Tarih konuları arasında en sevdiğim bölümün başında geliyor diyebilirim. Allah Türkü korusun lafı o zamanlarda bile geçerliymiş sanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir