Anasayfa / DERS / Türk – İslam Bilginleri

Türk – İslam Bilginleri

Sayısız Türk – İslam bilgini arasında en çok tanınanları bugün sizlerle paylaşacağız.

 

Biruni

 

biruni-kimdir

 

Astronomi ve matematik alanlarında bir deha olarak gösterilen Biruni, 973 yılında Özbekistan’da dünyaya geldi. Yunanlı bir bilge ile ilköğrenimi tamamlayan Biruni, matematikçi ve gökbilimci olan bir adam tarafından evlatlık alındı. Biruni’nin ilk eseri Asar-ül Bakiye’dir.

 

Cezeri

 

Cezeri-kimdir

 

Sibernetiğin kurucusu olarak kabul edilen Cezeri, 1136’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Artuklular döneminde sarayda tam 32 yıl görev yapan Cezeri, birçok keşif yapmış ve bu keşifler yeni yeni gün yüzüne çıkarak insanlara hayret vermektedir. Tarihte sibernetiğin babası olarak bilinmektedir.

 

Evliya Çelebi

 

evliya-celebi

 

Hepimizin bildiği Seyahatnamesi ile tanınan Evliya Çelebi, 1611’de İstanbul’da dünyaya geldi. Sahip olduğu tatlı ve akıcı üslubuyla yaşadığı döneme damga vurmayı başaran Evliya Çelebi’nin babası Mehmed Zilli Eefndi’dir. Kanuni Sultan Süleyman’a Zigetvar Seferi’nde çok fazla yardım eden Evliya Çelebi, 1682’de hayata gözlerini yumdu.

 

Farabi

 

Farabi

 

İslam’ın en büyük filozofu olarak bilinen Farabi, 879’da dünyaya geldi. Matematikçi ve doktor olarak bilinen Farabi’nin yazdığı kitaplardan bazılara hala üniversitelerde okutulmaktadır.

 

Gazali

 

Gazali

 

İslam filozofu olarak tanınan Gazali, 1058 yılında Tus şehrinde dünyaya geldi. Ömrünün ortalarında ilmin zirvesine çıkmış ve itibar olarak tüm bilim dünyasında tanınmıştır.

 

Harezmi

 

Harezmi

 

Cebir’in kurucusu olarak bilinen Harezmi, hayatının büyük bir bölümünü Bağdat’da bilimle uğraşarak geçirmiştir. Cebir ve Hint Hesabı adlı kitapları hala okutulan Harezmi, Bağdat’ın ilim konusundaki temsilcilerinden biri olmuştur.

 

Hazarfen Ahmed Çelebi

 

Hazarfen Ahmed Çelebi

 

Uçmayı başaran ilk insan olarak bilinen Hazarfen Ahmed Çelebi, Sultan IV. Murat zamanında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Halk arasında çok ünlenince padişah otoritesinin sarsılacağından korkarak dönemin en zeki insanlarından birisi olarak kabul edilen Hazarfen’i öldürmüştür.

 

Mimar Sinan

 

Mimar Sinan

 

Gelmiş geçmiş en büyük mimarlardan biri olarak kabul edilen Mimar Koca Sinan, yalnızca Türk tarihinin değil tüm dünya tarihinin mimarlık alanındaki önemli şahsiyetlerinden birisidir. Dünya yapı sanatının en iyi ustalarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan, kendi dehası ile oluşturduğu tarzdaki eserlerini müthiş bir sağlamlıkla desteklemiştir. Mimar Sinan’ın yaptığı cami ve köprüler günümüzde dimdik ayakta durmaktadır.

 

 

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

4 Yorumlar

  1. hülya Cankat

    günümüzde oktay sinanoğlu, aziz sancar gibi önemli bilim adamları çıkarabildik. sayının artarak türklerin de bilime katkı vermesinin zamanı geldi.

  2. Serhat Tekin

    Dünya tarihinin en büyük mimarlarından Mimar Sinan tarihimize etki edecek bir sürü eser bırakmıştır. Paylaşım için teşekkür ediyorum

  3. Dilara Karaca

    dünyayı değiştirmiş insanlar sadece Türk ve müslümanlar diye dünya tarinde bahsedilmiyorlar Bahsedilseler bile ufak notlarla geçiştirmişler. Tıp,astroloji,silah,minari alanda hep ilkleri bulanlar türklerdir veya müslümanlardır ama dünya bunu sindiremiyor.

  4. Üniversitede okurdum hep Farabi’nin yazmış olduğu kitapları o kadar güzel yazmış ki büyük filozof dini bilgi konusunda muhteşem eserleri vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir