Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar

Türkiye Selçuklu Devleti ve Haçlılar

Türkiye Selçuklu Devleti, devletin kurulduğu ilk günden itibaren Anadolu’da Türk birliğini kurmayı hedeflemiştir.

 

Anadolu Selçuklu Devleti

 

II. Kılıç Arslan zamanında Bizans, Türkiye Selçuklu Devleti‘ni ve tüm Türkleri Anadolu’dan atmak hedefiyle büyük bir ordu topladı.

Dönemin Bizans İmparatoru I. Manuel Komnenos (Komenos), İngilizlere gönderdiği mektubun bir kısmında, “Türk kadın ve erkekleri savaş alanına varmak isteyen süvarilerimizin karşısına çıkıyor, at­ların üzerine atlıyor, süvarilerimizi düşürüp öldürüyor, sonra kendileri de ölüyorlardı” ifadelerini kullanmıştır.

Malazgirt Meydan Muharebesi sonrasında Alparslan, Anadolu’yu fethetmek için Süleyman Şah’ı da görevlendirmişti. Süleyman Şah, Bizans’ın içinde bulun­duğu kötü durumdan faydalanarak Anadolu’nun uç kısımlarına kadar olan toprakları aldı ve İznik’i alarak devletin başkenti haline getirdi. Böylelikle Türk devleti, İznik başkentliğinde kurulmuş oldu. 1077’de Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’da kurulmuş bir Türk devleti haline geldi.

Daha sonra Bizanslılar ile Türkler, Eğirdir Gölü kıyısında karşılaştı. Miryokefalon olarak bilinen bu savaşta Bizanslılar ağır yenilgi alırken Türkler de Malazgirt’den sonraki en büyük zaferini kazandı. Bu zaferle birlikte Anadolu’dan Türklerin hiçbir zaman atılamayacağı da kesinleşmiş oldu. Hatta Avrupalılar da Anadolu’dan bahsederken ilk kez “Türkiye” sözcüğünü kullanmaya başladılar.

Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’nun Türkleşmesi için seferber olmuş, üzerine gelen Haçlı Ordularına karşı büyük mücadeleler vermiştir.

11. Yüzyılda Avrupa devletlerinin ekonomisi bozulmuştu. Tarımsal üretim de az olduğu için halk aç kalıyordu. Bu dönemde İpek ve Baharat yolları Müslümanların elindeydi. Böylelikle Müslümanlar, çok zengin ve refahlı bir hayat yaşıyordu. Aynı zamanda tek tanrılı dinlerin ortak kutsal mekânı olarak bilinen Kudüs de Müslümanların elindeydi. Hıristiyanların dini lideri Papa ise Kudüs’ün ve Kudüs’e kadar olan her yerin alınmasını istiyordu. Bu sebeple amacını gerçekleştirmek için, savaşa katılan herkesin cennete gideceği yalanını söyledi. Avrupa’nın her ülkesinden ordular toplandı.

İlk Haçlı Seferi 1096 yılında yapıldı. Türkiye Selçuklu Devleti’nin başkenti İznik kuşatıldı ve Haçlıların eline geçti. 600 bin kişilik dev ordu karşısında Sultan I. Kılıç Arslan pek bir varlık gösteremedi ancak baskınlarla orduyu yıprattı. Haçlılar, Kudüs’e kadar giderek orayı aldı.

İkinci Haçlı Seferi, ilk seferin başarılı olması sebebiyle bu kez Anadolu’dan Türkleri atmak için yapıldı. Ancak Tür­kiye Selçuklu Sultanı I. Mesut önceden haber almış ve kendini hazırlamıştı. Haçlılar, Bizans topraklarını bile geçemediler.

Bunların dışında toplam 8 Haçlı Seferi gerçekleşti fakat ilki dışında hiçbiri başarılı olamadı, kazanılan topraklar kaybedildi.

 

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

2 Yorumlar

  1. Türkiye, Türkiye ismini 1923’de aldığını biliyordum. Ta ki makalenizi okuyup 1077 yılında Türkiye’ye, Türkiye isminin verildiğini öğrendim.

  2. Günümüzdede haçlı seferleri devam etmektedir. Tabi eski zamanlardaki gibi değil şuan ekonomik olarak, terör örgütleri kullanılarak yapılmaktadır. ALLAH yar ve yardımcımız olsun. Bugünlerde Afrine girerek haçlıların oyununu bozacagız inş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir