Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / DERS / Türkler İçin Önemli Savaşlar ve Sonuçları

Türkler İçin Önemli Savaşlar ve Sonuçları

Türkler, yaşadıkları dönem boyunca tarihi değiştiren milletlerden biri olmuştur. Bugün, hem Dünya hem de Türk tarihine etki eden savaşları ele alacağız.

 

Pasinler Savaşı

Pasinler Savaşı

Pasinler Savaşı, 18 Eylül 1048’de Selçuklular ile Bizanslılar arasında yapılmıştır. Pasinler Savaşı, Türkler ile Bizanslılar arasında yapılan ilk büyük meydan muharebesidir. Selçuklu ordusu 18 Eylül 1048 tarihinde Pasinler Ovasında 50.000 kişilik Rum, Ermeni, Gürcü ve Abazalardan kurulu bir Bizans ordusuyla karşı karşıya geldi. Selçuklu Ordusu’nun başında Tuğrul Bey’in üvey kardeşi İbrahim Yınal Bey bulunuyordu. Bu muharebe sabahtan akşama kadar sürmüş ve Selçukluların zaferiyle sonuçlanmıştır. Bozkır taktiği ile kazanılan savaşta, Bizanslılar kullanılan savaşı bilmediklerinden 1 gün içerisinde savaşı kaybetmişlerdir.

 

Malazgirt Savaşı

Malazgirt Meydan Savaşı

26 Ağustos 1071!de gerçekleştiği ovanın ismini alan savaş Selçuklular ile Doğu Roma İmparatorluğu’nu karşı karşıya getirmiştir. Bu savaşla birlikte Anadolu’nun kapıları Türklere ardında kadar açılmıştır. Doğu sınırında ortaya çıkan Türk tehlikesi Bizanslıları oldukça telaşlandırmıştır. Selçuklular, halka değil askere akın düzenlediği için halkın da sempatisini kazanmıştı. Bu da Bizanslıların otoritesini oldukça tehlikeye sokmuştu. Bunun üzerine Bizanslılar, Türkleri Anadolu’dan atmak için büyük bir savaş başlattı. Amacı yalnızca Anadolu’dan Türkleri atmak değil, aynı zamanda İslam ülkelerini de ele geçirerek herkesi kılıçtan geçirmekti. Doğu Roma Ordusu, paralı askerlerle birlikte 70.000 kişilik bir orduyla Malazgirt ovasının kuzeyinde konuşlanmıştı. Selçuklu Ordusu ise Doğu Roma Ordusu’nun hemen hemen yarısı kadar askere sahipti. Alparslan, Bizanslılar onların üzerine gelmeden askerlerine 26 Ağustos Cuma günü namaz sonrasında taarruz emri verdi. Malazgirt Savaşı’nda ağır bir yenilgi alan Bizanslıların imparatoru Romen Diyojen, ülkesinde bu yenilgi sebebiyle halk tarafından öldürüldü.

 

Miryokefalon Savaşı

Miryokefalon Savaşı

17 Eylül 1176’da Selçuklular ile Bizanslılar arasında gerçekleşen bu savaşın sebepleri arasında tıpkı Malazgirt Savaşı’nda olduğu gibi Türkleri Anadolu’dan atmak hatta yok etmek yatıyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı ve Selçukluların galibiyetiyle sonuçlanan savaş sonrasında Türkler, tüm Anadolu’ya hâkim oldu. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk tarihinin en ezici galibiyetlerinden biri olan Miryokefalon Savaşı, tüm dünyada yankı uyandırdı ve Bizanslıların otoritesi düştü.

Hakkında turkmilliyetcisi

İlginizi Çekebilir

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi, bölgesel müdafaa cemiyetlerinin katılımıyla 21 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan bölgesel …

3 Yorumlar

 1. Aylardan Ağustos, günlerden Cuma
  Gün doğmadan evvel iklîm-i Rum’a
  Bozkurtlar ordusu geçti hücuma

  Yeni bir şevk ile gürledi gökler
  Ya Allah…Bismillah… Allahuekber
  Malazgirt Marşı

 2. Ecdadımız ne olursa olsun tüm ülkelerin gönlünü kazanmıştır. Adalet anlayışıyla savaş kurallarıyla farkındalığını ortaya koymuştur

 3. Bizanslılar malazgirt savaşının intikamını ve anadoludan türkleri atmak için miryokefalon savaşı yapılmıştır. Yine Selçuklu devletinin zaferiyle sonuçlanmıştır ve tamamen anadolu türk yurdu olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir